Pages Navigation Menu

Tillamook Advertisting and Radio

Tillamook County Democrats Special Meeting Thursday Aug. 24

Posted by on Aug 21, 2017 in Tillamook County Pioneer | Comments Off on Tillamook County Democrats Special Meeting Thursday Aug. 24

 

Tillamook County Democrats will hold a special meeting this Thursday, in lieu of their regular monthly. The meeting will begin at 6:00 pm at Tillamook Bay Community College, Main Campus, 4301 Third Street, Tillamook. 

 
Be sure to come early so that you can grab a slice of fresh, locally made PIE and ice cream before the informational presentations begin. 
 
To kick off the evening we will have a presentation by Gail Frank, entitled Los Samaritanos, a Healing Presence Along the Border, about her experiences working with the Green Valley/Sahuarita Samaritans, a group whose mission is to “save human lives in the Southern Arizona desert”. 
 
Following Gail’s presentation, our four elected state representatives will join us for an informative summary of what happened in Salem this year, and what they see coming up in the future. 
 
If you would like to ask Senator Betsy Johnson, Senator Arnie Roblan, Representative Deborah Boone, or Representative David Gomberg a question, send it to tillcodems@gmail.com by Wednesday, August 23rd at noon, and we will have it ready for them.
 
Following this informational session we will have our drawings for the raffle prizes from the Fair: A bicycle, a flag, and artwork. (Last chance to buy tickets will be Thursday evening!) 
 
See you Thursday at 6 pm at TBCC!


Source: Tillamook County Pioneer

Read More

Senator Ron Wyden Town Hall in Manzanita August 25

Posted by on Aug 21, 2017 in Tillamook County Pioneer | Comments Off on Senator Ron Wyden Town Hall in Manzanita August 25

Senator Ron Wyden will be at Pine Grove Community House in Manzanita on Friday August 25 at 2 pm. When elected to the U.S. Senate, Senator Ron Wyden pledged to hold at least one public town meeting in each of Oregon’s 36 counties each year. Keeping that promise since 1996, Senator Wyden has held more than 800 town hall meetings across the state.  
Wyden serves on the Committees on Finance, Budget, Intelligence, and Energy and Natural Resources.  He is ranking member of the Senate Finance Committee and the ranking Democrat on the Energy and Natural Resources Committee.


Source: Tillamook County Pioneer

Read More

Fire Update – Sunday, August 20, 2017 – Explosive growth on Chetco Bar Fire leads to conflagration declaration

Posted by on Aug 20, 2017 in Tillamook County Pioneer | Comments Off on Fire Update – Sunday, August 20, 2017 – Explosive growth on Chetco Bar Fire leads to conflagration declaration

Several existing fires in Oregon grew yesterday, with the greatest growth on the Chetco Bar Fire in Curry County in southwest Oregon. Overnight  strong north winds pushed the fire south, increasing it by thousands of acres and threatening land protected by the Coos Forest Protective Association. Infrared mapping shows the total fire size as of this morning had reached about 31,000 acres according to a news release from the fire’s Incident Management Team. Gov. Kate Brown has invoked the Emergency Conflagration Act to allow for the mobilization of additional resources.

 
The fire is exhibiting extreme behavior with long-range spotting, prompting Level 3 evacuations and closure of the Kalmiopsis Wilderness. Significant smoke is also affecting air quality this weekend in Brookings. The fire was started by lightning July 12 on the Rogue River-Siskiyou National Forest.
 
Fire managers from the Coos Forest Protective Association are engaged in the fire. They are focused on lands they protect which are threatened by the Chetco Bar Fire. ODF will send additional resources to CFPA as they are needed to help that mission.
 
Temporary Flight Restriction issued for Chetco Bar
The Federal Aviation Administration (FAA) has issued a Temporary Flight Restriction (TFR) over the Chetco Bar Fire. Any private aircraft or drone that violates the TFR could face serious criminal charges. Visit the FAA’s website www.KnowBeforeYouFly.org. Because of the potential to interfere with aircraft fighting a fire, it’s never a good idea to send a private drone to any wildfire. Remember, “If you fly, we can’t!”

ODF is fully engaged on wildfires
ODF is fully engaged on wildfires across the state, conducting those operations safely, efficiently and effectively. As was done in the busy wildfire years of 2013-15, to sustain our operations ODF has again been mobilizing resources from the national system and our Canadian partners.
 
ODF is integrated with Oregon’s Office of Emergency Management to manage demands resulting from the solar eclipse. The influx of visitors coincides with the state’s peak fire season.
 
 New wildfires on ODF-protected land  
To date, ODF’s emphasis on putting out fires as early as possible on lands we protect has helped keep acres burned on those lands far below the 10-year average.
 
Raven’s Ridge Fire
ODF’s Forest Grove unit responded to the 19-acre Raven’s Ridge Fire. The fire started Saturday afternoon in steep slash and timber in western Washington County. ODF staff now have the fire 100 percent lined and are mopping up. They were aided in their suppression efforts by a logging operator’s dozer and excavator. other assistance was provided by rural fire departments from Banks, Cornelius, Forest Grove, Vernonia and Tualatin Valley Fire and Rescue, as well as Fire Boss planes and South Fork inmate crews.
 
Backside Baldy Lane Fire
An aggressive and coordinated initial attack by the Douglas Forest Protective Association and North Douglas County Fire and EMS stopped a fast-moving grass fire late Saturday afternoon three miles northwest of Yoncalla.  DFPA’s helicopter dropped buckets of water on the head of the fire to slow its forward spread. Engine crews from both agencies and a bull dozer from the landowner then worked around the outside of the fire, stopping it at approximately 12 acres. The cause is under investigation.
 
Updates on other existing Oregon wildfires
 
Milli Fire – Deschutes National Forest
Protecting structures remains a high priority for this fire just outside Sisters. Evacuations, closures of roads and recreation areas are in place. Visible smoke from the fire may impact eclipse visibility in the vicinity. Information posted by the incident still shows it at 7,814 acres.
 
More than 480 personnel are reported engaged in fighting the fire. ODF, Deschutes and Ochoco National Forests, Oregon State Fire Marshall’s Office, and Oregon Department of Transportation are cooperating with the Southwest Area Incident Management Team to manage the fire.
 
Belknap Fire – Ochoco National Forest
The lightning-caused wildfire 20 miles northeast of Prineville is reported at 75 percent contained. It has been burning in the Mill Creek Wilderness.
 
Falcon Complex –
This group of fires burning in timber roughly 17 miles north of Prospect in southern Oregon has grown by 300 acres to a total size of 2,200 acres. It is reported as 17 percent contained. 
 
High Cascades Complex – in and around Crater Lake National Park
This complex of fires has grown a reported 572 acres over the past 24 hours to 11,226 acres. The fire is  exhibiting moderate fire behavior. Over a hundred Oregon National Guard members are helping at the fire since being mobilized earlier this week. Road, trail and area closures are in place.
 
Jones Fire – Willamette National Forest
This fire east of Springfield has grown by a thousand acres and is reported this morning at 3,728 acres. Structures and commercial timber are threatened and there have been area closures and campground evacuations. Burnout operations are a part of the fire plan.
 
Miller Complex – Rogue River-Siskiyou National Forest
The total acreage burned was reported at 5,302 acres, an increase of 634 acres. The Complex is burning in timber southwest Jackson County near the California border.
 

Nena Springs – Warm Springs reservation
Growth overnight on this fire was more limited than yesterday, increasing by 2,132 acres to 68,135 total acres burned.
 
Staley Fire – Willamette National Forest
No growth in the fire had been reported by early this morning. It is still listed at 761 acres. This fire 23 miles south of Oakridge is just a few miles from ODF-protected land. ODF is engaging with the Incident Management Team managing the fire.
 
Umpqua North Complex – Umpqua National Forest 
This group of fires is now reported at 6,878 acres. ODF and the Douglas Forest Protective Association are part of a Unified Command formed in response to the fire. Campground and area closures are in effect and evacuations are in place.
 
Whitewater Fire – Willamette National Forest / ODF North Cascade District
 
This fire is now reported at 7,599 acres, an increase of 568 acres. Burnout operations have been conducted to remove vegetation between this fire and control lines, helping keep the fire from spreading into private forestland. Two Oregon Army National Guard Ch-47 helicopters continue making water drops on the fire.
 
Fire conditions forecast
Skies should be sunny across the state for tomorrow’s eclipse except at the coast. Dry, sunny weather keeps fuels dry, making them ignite easily.
 
Lightning is expected to return to south-central Oregon Tuesday, spreading more widely to central and eastern Oregon on Wednesday. New wildfires are likely in the wake of the thunderstorms. Fire restrictions and closures remain in effect. To find those for ODF-protected lands, go to http://www.oregon.gov/ODF/Fire/Pages/Restrictions.aspx 
  
For more information on wildfires and wildfire readiness, please go to the department’s wildfire blog.  
 


Source: Tillamook County Pioneer

Read More

Highway 101/6 Project Update – 8/16/17

Posted by on Aug 20, 2017 in Tillamook County Pioneer | Comments Off on Highway 101/6 Project Update – 8/16/17

The rest of August is dedicated to finishing touches on Pacific Ave., focusing on finishing curbs and sidewalks, drainage details, grading, paving, and striping. Expect lane closures on Pacific the next few weeks and lots of night work the rest of the month as crews scurry around to make up for time lost as they step away this Friday through next Tuesday in an attempt to clear as much space as possible for highly anticipated eclipse traffic.

The priority is to finalize paving on Pacific from 4th St. all the way over the new bridge in preparation for the fall transition that will bring the demolition of the old bridge. That will mean another change in traffic patterns, which will be released around Labor Day. In the meantime, please continue to drive carefully and attentively through the construction area, watching for lane closures.

Next Wednesday, August 23rd, the liners will go in the bioswales (large pits) that have been created on the east side of Pacific Ave. Immediately following the installation of those liners, perforated pipe will be added, and then graduated fill will be placed. Unfortunately, the decision by some to throw trash and cigarette butts in to the bioswales has led to citizen concern and frustration- while the addition of the rock will be an unlikely deterrent for determined litterers, it will make cleaning out the mess somewhat simpler.

Another new facet of the project will begin next Wednesday, August 23rd, as crews begin to tear in to a large vault on the corner of Main and 3rd, near the front door of Sunflower Flats. This marks the beginning of what will be a nine-month presence of the contractors on Main. Sunflower Flats and all Main Street businesses will be open during this period, and access to the stores is assured.

I’ve attached a very brief highlight list in calendar format as an image up above. Hopefully this is helpful in visualizing the upcoming construction schedule. We welcome any input or questions you might have about the project and the coming schedule- hope to hear from you soon.

Summary:
No construction during eclipse weekend (Friday-Tuesday)
Lots of night work
Lane closures for paving
Filling of bioswale pits
Work starts on 3rd and Main in front of Sunflower Flats- Sunflower Flats remains open.


Source: Tillamook County Pioneer

Read More

Missing Person Investigation Ongoing – Eric “Rick” Prueitt

Posted by on Aug 20, 2017 in Tillamook County Pioneer | Comments Off on Missing Person Investigation Ongoing – Eric “Rick” Prueitt

The Tillamook County Sheriff’s Office is currently investigating a missing/endangered person complaint filed the evening of August 8th, 2017, involving Eric Daniel Prueitt, age 41, from the Tillamook area. Mr. Prueitt is described as a white male, 5’10” and approximately 150 lbs, blue eyes with brown hair.

Mr. Eric Prueitt, who also goes by the nickname “Rick”, was last heard from on July 31st. It is unknown what the subject was last wearing. The Tillamook County Sheriff’s Office has pinged his cellphone several times but it continues to show no activity since July 27th. The last location provided by the cellphone company, which was east of the Cape Meares tower, was searched to no avail. The latest ping showed the phone was turned off. We also continue to monitor areas where Mr. Prueitt is known to frequent and follow up on any provided leads.

Family members and investigators are concerned about the subject’s welfare. Anyone with information regarding the whereabouts of Eric Prueitt are asked to contact the Tillamook County Sheriff’s Office at 503- 815-1911.


Source: Tillamook County Pioneer

Read More

Tillamook County Fair 4-H Results

Posted by on Aug 19, 2017 in Tillamook County Pioneer | Comments Off on Tillamook County Fair 4-H Results

259 4-H members entered 1619 exhibits and contests at the 2017 Tillamook County Fair.

Special awards
Outstanding 4-H Fair Exhibitor – Alexis Bennett

High Scoring Awards are given to the members with the highest total point score including all their project specific exhibits, project judging contest, educational displays, presentations, and records:
Junior Horticulture Exhibitor – Nicole Ziegler
Intermediate Horticulture Exhibitor – Alexis Bennett
Junior Textile Exhibitor – Peyton Rawe
Intermediate Textile Exhibitor – Alexis Bennett
Senior Textile Exhibitor – Rachel Jenck
Junior Foods Exhibitor – Clare Gonzalez
Intermediate Foods Exhibitor – Alexis Bennett
Senior Foods Exhibitor – Rachel Jenck
Junior Arts & Photography Exhibitor – Joslynn Johansen
Intermediate Arts & Photography Exhibitor – Audra Stelzig
Senior Arts & Photography Exhibitor – Brodie Queen
Shooting Sports Exhibitor – Levi Crabtree
Dog Exhibitor – Autumn Patching
Performance Horse Exhibitor – Chloe Rieger

Hi Point Awards
Intermediate Western Gaming Horse Exhibitor – Lyndie Hurliman
Intermediate Western Gaming Horse Exhibitor – Stormy Griffin
Senior Western Gaming Horse Exhibitor – Audrey Averill

Master Showmanship Awards are given to the top showmen:
Junior Small Animal – May Coulson
Intermediate Small Animal – Natalie Clawson-Sukanen
Senior Small Animal – Ariel Crivella
Junior Livestock – Makinley Nielsen
Intermediate Livestock – Lexie Crabtree
Senior Livestock – Levi Crabtree
High Point Livestock Showman – Levi Crabtree

Ribbon Scale for 4-H Results
BOS Best of Show
RBOS Reserve Best of Show
CH Champion
RC Reserve Champion
SC Senior Champion (based on animal’s age in dairy cattle & goat)
RS Reserve Senior Champion (based on animal’s age in dairy cattle & goat)
JC Junior Champion (based on animal’s age in dairy cattle & goat)
RJ Reserve Junior Champion (based on animal’s age in dairy cattle & goat)
P Purple (top 10% of exhibits in exhibit hall or call back in animal classes)
B Blue (excellent quality)
R Red (good quality)
W White (fair quality)
D Display Only (non-judged classes, including Cloverbuds)

The ribbon(s) reported for each member include the highest ribbon for each exhibit/contest in a project, breed or level. Each ribbon indicates one exhibit/contest.

Name Ribbon Special Placing

4-H Communications

4-H Record Books

211100001 – Record Book, Jr
Armstrong, Rylee B
Averill, Matthew B RC
Blaser, Brynnen B
Bohnke, Ernie B
Bush, Elly B
Carver, Kiara B
Clawson-Sukanen, Megan B
Collins, Zachary R
Coulson, Mya R
Coulson, Shayne R
Drayton, Ellisen B
Ellerbroek, Hailey B
Fletcher, Chance B
Fletcher, Nolan B
Gonzalez, Clare B
Graves, Lexie B
Hurliman, Kyla R
Hurliman, Lyndie B
Jenck, Emma B RC
Johansen, Joslynn B
Johnson, Elinor B
Josi, Bryson B
Lancaster, Logan B
Mckibbin, Parker B
Mckillip, Ryan B
Moncrief, Kennedy B
Moncrief, Tyler B
Nelson, Alexandria B
Nielsen, Makinley B
Prince, Blake B
Prince, Madeline B CH
Rawe, Peyton B
Redmond, Kiley B
Schaap, Georgia B
Strader, Savannah R
Vieten, Sarah B
Weathers, David B
Weathers, Lindsey B
Werner, Leeann B
Ziegler, Nicole B
211100002 – Record Book, Int
Averill, Whitney R
Bennett, Alexis B
Bentley, Allie R
Blaser, Clara B
Buchler, Trent B
Buford, Justin R
Clawson-Sukanen, Logan R
Clawson-Sukanen, Natalie B
Crabtree, Lexie B P
Garcia, Anaya B
Gard, Naomi B
Griffin, Stormy B
Guarcello, Allie B
Jenck, Katelyn B RC
Johnson, Leneamarie R
Kralik, Coleen R
Malcolm, Maicee R
Matsell, Angelina B
Mckibbin, Logan B
Myers, Taylor R
Nelson, Shelbi R
Olson, Olivia B
Olson-Stein, Zachary R
Patching, Autumn R
Porter, Max B
Prince, Lillian B
Rieger, Chloe B CH
Seals, Coltan B
Seals, Tyler B
Taylor-Hall, Mackenzie W
Walker, Dylin B
Weber, Scout R
Wehage, Cassie B
Wehinger, Spencer B
Whitehead, Kristen B
Wilkins, Evielyn R
Wilson, Brooke R
Woods, Justin B
Ziegler, Becca B P
Ziegler, Bethany B
211100003 – Record Book, Sr
Averill, Audrey R
Collins, Tanner W
Crabtree, Levi B
Dunlap, Dylan B
Elligsen, Gregory B
Elligsen, Jackie BR
Esplin, Dixi B
Guarcello, Mackenzie B P
Jenck, Rachel B RC
Kralik, Madeline B
Lourenzo, Laci B CH
Neary, Willard B
Palter, Hannah R
Queen, Brodie B
Queen, Morgan B
Seals, Joshua B
Smith, Avery B
Wehage, Clayton B
Woods, Blake B P
Woodward, Alexandria R
Woodward, Brianna B

4-H Presentations

211600011 – Individual Demonstration, Jr
Blaser, Brynnen B RC
Carver, Kiara B
Drayton, Ellisen B
Vieten, Sarah B
211601011 – Indvidual Illustrated Talk, Jr
Averill, Matthew B
Bohnke, Ernie R
Prince, Madeline B
Sexton, Tayvin B CH
Weber, Scout B RC
211601012 – Individual Illustrated Talk, Int
Deely, Mikayla B
Garcia, Anaya R
Gard, Naomi B RC
Rieger, Chloe B CH
Walker, Dylin B
Wehage, Cassie B
Wilkins, Evielyn R
211601013 – Individual Illustrated Talk, Sr
Queen, Brodie B CH
211603011 – Impromptu Speaking, Jr
Coulson, Mya B
Coulson, Shayne B
Hooper, Aurora B
211603012 – Impromptu Speaking, Int
Prince, Lillian R
211603013 – Impromptu Speaking, Sr
Queen, Brodie B
4-H Creative Writing & Journals
212000001 – Creative writing, Poetry, Jr
Franke, Rose B RC
212200001 – Creative writing, Essay, Jr
Edwards, Kayden B
Johansen, Joslynn B
212300001 – Creative writing, Short Story, Jr
Johansen, Joslynn B
Prince, Madeline B
212300002 – Creative writing, Short Story,Int
Wilkins, Evielyn B
212300003 – Creative writing, Short Story, Sr
Henderson, Ashley B CH
Henderson, Nicole B

4-H Educational Displays

214100001 – Educational Display, Jr
Averill, Matthew B RC
Blaser, Brynnen B CH
Drayton, Ellisen B
Fletcher, Caleb B
Franke, Rose B
Josi, Bryson B
Mckillip, Ryan B
Vieten, Sarah B
214100002 – Educational Display, Int
Franke, Sam R
Garcia, Anaya R
Johnson, Leneamarie B RBOS
Rieger, Chloe B
Walker, Dylin B BOS
214100003 – Educational Display, Sr
Hahn, Hayley R
214100004 – Educational Display, Club
Dairy, Fairview B
Dairy, Fairview B

4-H Expressive Arts

4-H Art

231100011 – Line Drawing, Jr
Coulson, Mya R
Franke, Rose R
Manderson, Jack R
Porter, Robyn R
Sumerlin, Aiden B
231100012 – Line Drawing, Int
Ebel, Ericka B
231100013 – Line Drawing, Sr
Bailey, Sage B
231100021 – Shaded Drawing, Jr
Carver, Kiara R
Sumerlin, Aiden B
231100023 – Shaded Drawing, Sr
Esplin, Dixi B RC
231100031 – Line and Shaded combo, Jr
Blaser, Brynnen B
Brown, Monica B
Franke, Rose B
Goss, Dannika R
Johansen, Joslynn B
Rojas-Vega, Guadalupe B
231100032 – Line and Shaded combo, Int
Ebel, Ericka B
Franke, Sam B
Kralik, Coleen B
231100033 – Line and Shaded combo, Sr
Bailey, Sage B
Esplin, Dixi B
Kralik, Madeline B
231100041 – Water Color, Tempera or other water media, Jr
Goss, Dannika B
Johansen, Joslynn B
Manderson, Jack R
Rojas-Vega, Guadalupe R
Smith, Nicholas B
Smith, Nicholas D
Smith, Samuel B
Smith, Samuel D
231100042 – Water Color, Tempera or other water media, Int
Blaser, Clara B
Manderson, Brock B
Stelzig, Audra B
231100043 – Water Color, Tempera or other water media, Sr
Bailey, Sage B RBOS
Palter, Hannah B
231100051 – Acrylic painting, Jr
Manderson, Jack B P
Porter, Robyn B
Rodriguez, Danna B
Rojas-Vega, Guadalupe B RC
Sexton, Tayvin B
Smith, Nicholas B CH
Smith, Samuel B
231100052 – Acrylic painting, Int
Brown, Joel B
231100053 – Acrylic painting, Sr
Bailey, Sage B
231100081 – Collage or Mosaic, Jr
Smith, Nicholas R
231100091 – Dyeing & marbling, Jr
Manderson, Jack B
Smith, Nicholas R
Smith, Samuel R
231100092 – Dyeing & marbling, Int
Whittles, Jacob B P
231100093 – Dyeing & marbling, Sr
Whittles, Rachel B
231100102 – Other 2 dimensional work, Int
Clawson-Sukanen, Natalie B RC
Ziegler, Bethany B
231100131 – Casting, Modeling & Assembling, Jr
Averill, Matthew R
Manderson, Katherine B
Smith, Nicholas R
Smith, Nicholas D
Spence, Jaden R
231100132 – Casting, Modeling & Assembling, Int
Edwards, Kayden R
Manderson, Brock B
231100141 – Other 3 dimensional work, Jr
Blaser, Brynnen B
Manderson, Katherine B
Prince, Madeline B
Sexton, Tayvin B
Smith, Nicholas B
Smith, Samuel B
231100142 – Other 3 dimensional work, Int
Manderson, Brock B BOS
231100161 – Wearable Accessory, Jr.
Manderson, Jack B
Sexton, Tayvin R
231100163 – Wearable Accessory, Sr.
Queen, Brodie B
231100182 – Pastels, Int
Stelzig, Audra B
231100193 – Digital Illustration, Sr
Bailey, Sage B
231100512 – Painting on wood surface, Int
Ziegler, Bethany B
231100571 – Assemblage, Jr
Goss, Dannika B
231100611 – Non-Original Wearable accessory, Jr
Sexton, Tayvin R

Cake Decorating

236101020 – Decorated Flat Cake Design, Ph 1
Johansen, Joslynn B RC
Wehrley, Natasha B CH
236102020 – Decorated Flat Cake Design, Ph 2
Bennett, Alexis B
2366 – Cake Decorating Contest
236000001 – Cake Decorating Contest, Junior
Gonzalez, Clare B CH
Johansen, Joslynn B RC
Weathers, Lindsey B
236600012 – Cake Decorating Contest, Intermediate
Bennett, Alexis B CH
Tomlinson, Zoe B

Photography

241100011 – Landscape, Jr
Boggs, Davion B
Clawson-Sukanen, Megan B
Dwigans, Devon R
Fletcher, Caleb B P
Franke, Rose B P
Gardner, Ruby B
Manderson, Katherine B
Smith, Nicholas R
Smith, Nicholas D
Smith, Samuel R
241100012 – Landscape, Int
Atchison, Clare B
Blaser, Clara B
Clawson-Sukanen, Natalie B
Franke, Sam B
Jenck, Katelyn B
Ludwig, Kryn B
Ludwig, Kryn B
Stelzig, Audra B P
Wallace, Skyler B
Wehrley, Natasha R
Ziegler, Bethany B
241100013 – Landscape, Sr
Jenck, Rachel B
Pampush, Ryland B
Queen, Brodie R
Reeder, Jared B
Wallace, Makayla B
241100021 – People, Jr
Fletcher, Caleb B
Gardner, Ruby R
Johansen, Joslynn B
Smith, Nicholas D
Smith, Nicholas B P
241100022 – People, Int
Bennett, Alexis B
Blaser, Clara B
Stelzig, Audra B
Ziegler, Becca B
241100023 – People, Sr
Pampush, Ryland B
Queen, Brodie B
Wallace, Makayla R
241100031 – Animals, Jr
Boggs, Davion B P
Brown, Monica B P
Clawson-Sukanen, Megan R
Dwigans, Devon B
Fletcher, Caleb B
Goss, Dannika B P
Jenck, Emma R
Johansen, Joslynn B CH
Manderson, Katherine B
Scovel, Ethan B
Smith, Nicholas D
Smith, Nicholas B
Smith, Samuel B
Ziegler, Nicole B
241100032 – Animals, Int
Atchison, Clare B
Bennett, Alexis B
Blaser, Clara B P
Brown, Joel R
Clawson-Sukanen, Natalie R
Gard, Naomi B
Jenck, Katelyn B
Ludwig, Kryn R
Manderson, Brock B
Stelzig, Audra B
Wallace, Skyler B
Wehrley, Natasha B
241100033 – Animals, Sr
Jenck, Rachel B
Pampush, Ryland B
Queen, Brodie B
Reeder, Jared R
Thompson, Nikko R
Wallace, Makayla R
241100041 – Plants, Jr
Boggs, Davion B
Boggs, Davion D
Dwigans, Devon B
Fletcher, Caleb R
Gardner, Ruby R
Jenck, Emma B
Johansen, Joslynn B
Manderson, Katherine R
Scovel, Ethan B RC
Smith, Nicholas B
Smith, Samuel B
Ziegler, Nicole R
241100042 – Plants, Int
Bennett, Alexis B
Blaser, Clara R
Gard, Naomi B P
Jenck, Katelyn B
Manderson, Brock R
Stelzig, Audra B
Ziegler, Becca B
Ziegler, Bethany B
241100043 – Plants, Sr
Jenck, Rachel R
Palter, Hannah B
Pampush, Ryland B BOS
Queen, Brodie B
Thompson, Nikko B P
Wallace, Makayla B
241100051 – Architectural, Jr
Boggs, Davion R
Johansen, Joslynn B
241100052 – Architectural, Int
Atchison, Clare R
Jenck, Katelyn B RC
Ziegler, Becca R
Ziegler, Bethany R
241100053 – Architectural, Sr
Jenck, Rachel B
Palter, Hannah R
Pampush, Ryland B
Queen, Brodie R
Reeder, Jared R
Wallace, Makayla B
241100061 – Other interesting subject, Jr
Dwigans, Devon B
Franke, Rose B
Johansen, Joslynn R
Manderson, Jack B
Manderson, Katherine R
241100062 – Other interesting subject, Int
Atchison, Clare B
Brown, Joel B
Gard, Naomi B
Manderson, Brock B
Ziegler, Becca B
241100063 – Other interesting subject, Sr
Pampush, Ryland B P
Queen, Brodie R
241100071 – Texture, Jr
Boggs, Davion B
Dwigans, Devon R
Jenck, Emma R
Johansen, Joslynn B
Manderson, Jack R
Manderson, Katherine R
Scovel, Ethan B
241100072 – Texture, Int
Atchison, Clare B
Brown, Joel B
Franke, Sam B CH
Gard, Naomi B
Stelzig, Audra B
241100073 – Texture, Sr
Palter, Hannah B RBOS
Pampush, Ryland B
Queen, Brodie B
241100081 – Still Life, Jr
Fletcher, Caleb B
Manderson, Jack B
Manderson, Katherine B
Manderson, Katherine B
Smith, Nicholas B
Smith, Nicholas D
Smith, Samuel B
241100082 – Still Life, Int
Gard, Naomi B
Manderson, Brock B P
241100083 – Still Life, Sr
Queen, Brodie R
241100091 – Action/Movement, Jr
Manderson, Katherine B
Smith, Nicholas R
Smith, Samuel R
241100092 – Action/Movement, Int
Blaser, Clara B
Brown, Joel R
Franke, Sam B
Wallace, Makayla R
241100093 – Action/Movement, Sr
Palter, Hannah B
241100102 – Panoramic, Int
Ziegler, Bethany B P
241100103 – Panoramic, Sr
Queen, Brodie R
241100111 – Series or Story, Jr
Johansen, Joslynn B
Smith, Nicholas B
Smith, Samuel B
241100122 – Creative Process, Int
Franke, Sam B
Stelzig, Audra B
241100131 – Special Effects, Jr
Franke, Rose R
Manderson, Katherine B P
241100132 – Special Effects, Int
Ziegler, Becca R
241100133 – Special Effects, Sr
Palter, Hannah B
Thompson, Nikko R
Wallace, Makayla B
241100142 – Darkroom Skills, Int
Atchison, Clare B P
Stelzig, Audra B
241100183 – Selfie (or Self Portrait), Sr
Queen, Brodie B

Leathercraft

251100092 – Leathercraft, Hardware Application, Int
Brown, Isaac C. B RC
Franke, Sam B CH

Fiber Arts

261100101 – Weaving, Jr
Porter, Robyn B
261100301 – Felting, Jr
Porter, Robyn R
261100401 – Macrame & Knotting, Jr
Coulson, Mya B
Coulson, Shayne B
261100621 – Cross-Stitch, Jr
Manderson, Katherine B
261100761 – Patchwork Quilt, no kits, Jr
Coulson, Mya B
261100763 – Patchwork Quilt, no kits, Sr
Jenck, Rachel B
261100811 – Quilting, Machine Stitched, Jr
Jenck, Emma B
261100813 – Quilting, Machine Stitched, Sr
Jenck, Rachel B

Creative Crafts

271100001 – Creative craft, Jr
Bohnke, Ernie B
Smith, Nicholas D
Smith, Samuel B CH
Sumerlin, Aiden B RC

4-H Family & Consumer Science

FCS Skill-a-thon

300600001 – FCS Skill-a-Thon, Jr.
Coulson, Mya W
Coulson, Shayne R
Franke, Rose B RC
Gonzalez, Clare B
Johansen, Joslynn B CH
Manderson, Katherine B
Porter, Robyn B
Rawe, Peyton B
Reynolds, Maren B
Sexton, Tayvin R
Weathers, Lindsey B
Ziegler, Nicole B
300600002 – FCS Skill-a-thon, Int.
Atchison, Clare B
Bailey, Sage B
Bennett, Alexis R
Blaser, Clara R
Kralik, Coleen B
Manderson, Brock B
Matsell, Angelina B
Stelzig, Audra R
Walker, Dylin R
Ziegler, Becca B RC
Ziegler, Bethany B CH
300600003 – FCS Skill-a-thon, Sr.
Jenck, Rachel B
Kralik, Madeline B CH
Neary, Willard B RC
Queen, Brodie B

Child Development

310100011 – Article or Item made for use by/with children, Jr
Manderson, Katherine B
Spence, Jonnie B

Clothing and Sewing

320101112 – Basic Skills Level 1 – Garment or item showing cutting
Gitchell, Natalie B
320101121 – Basic Skills Level 1 – Garment with casing but no crotch
Gonzalez, Clare B
Reynolds, Maren B
Sexton, Tayvin R
Weathers, Lindsey R
320101131 – Basic Skills Level 1 – Garment with casing and crotch
Manderson, Katherine B RC
320101141 – Basic Skills Level 1 – Garment with skills other than
Manderson, Katherine R
320101152 – Basic Skills Level 1 – Garment, polar fleece, Int.
Gitchell, Natalie R
320101161 – Basic Skills Level 1 – Non-garment item sewn by hand, Jr.
Manderson, Katherine B
320101181 – Basic Skills Level 1 – Items for the home, Jr.
Carver, Kiara B CH
Hooley, Olivia R
320101182 – Basic Skills Level 1 – Items for the home, Int.
Gitchell, Natalie B
320101211 – Basic Skills Level 2 – Garment with casing, Jr.
Johansen, Joslynn B RC
Rawe, Peyton B
320101221 – Basic Skills Level 2 – Garment with skills other than
Rawe, Peyton R
320101252 – Basic Skills Level 2 – Outfit (2 or more pieces), Int.
Taksdal, Emma B
320101271 – Basic Skills Level 2 – Item for the home, Jr.
Rawe, Peyton R
320101281 – Basic Skills Level 2 – Non-garment item, Jr.
Rawe, Peyton B CH
320101291 – Basic Skills Level 2 – Doll, toy or garment/accessories, Jr.
Johansen, Joslynn B
Rawe, Peyton B
320101311 – Basic Skills Level 3 – Garment, med weight fabric, Jr.
Franke, Rose B
320101312 – Basic Skills Level 3 – Garment, med weight fabric, Int.
Bennett, Alexis B
Ziegler, Bethany B RC
320101321 – Basic Skills Level 3 – Garment, knit fabric, Jr.
Ziegler, Nicole B CH
320101352 – Basic Skills Level 3 – Personal accessory, Int.
Bennett, Alexis B
320101362 – Basic Skills Level 3 – Item for the home, Int.
Bennett, Alexis R
320101412 – Expanding Skills Level 4 – Garment, med weight woven
Kralik, Coleen B
320101413 – Expanding Skills Level 4 – Garment, med weight woven
Bailey, Sage B
320101512 – Expanding Skills Level 5 – Garment, med weight woven
Ziegler, Becca B BOS
Ziegler, Becca D
320101612 – Expanding Skills Level 6 – Garment, med weight woven
Matsell, Angelina B
320101613 – Expanding Skills Level 6 – Garment, med weight woven
Kralik, Madeline B RC
320101622 – Expanding Skills Level 6 – Garment, light weight woven
Matsell, Angelina B
320101673 – Expanding Skills Level 6 – personal accessory, Sr.
Kralik, Madeline B
320101722 – Advanced Skills Levels 7/8/9 – Garment or outfit, woven
Blaser, Clara R
320300101 – Hands for Larger Service, Jr.
Fertick, Kyrie B
Fertick, Mia B
Johansen, Joslynn B
320300102 – Hands for Larger Service, Int.
Bennett, Alexis B
Gitchell, Natalie B
320301101 – Basic Skills Level 1 – Creativity, Jr.
Armstrong, Rylee R
320301502 – Expanding Skills Level 5 – Creativity, Int.
Ziegler, Becca B

Fashion Revue

320600001 – Fashion Reviewn, Jr
Franke, Rose B
Gonzalez, Clare B
Johansen, Joslynn B
Manderson, Katherine B
Rawe, Peyton B RC
Reynolds, Maren B
Sexton, Tayvin B
Weathers, Lindsey B
Ziegler, Nicole B CH
320600002 – Fashion Revue, Int
Bennett, Alexis B
Blaser, Clara B CH
Kralik, Coleen B
Matsell, Angelina B
Ziegler, Bethany B RC
320600003 – Fashion Revue, Sr
Bailey, Sage B RBOS
Kralik, Madeline B BOS
320600004 – Fashion Revue, Ready to Wear, Int
Bennett, Alexis B
Matsell, Angelina B
320600008 – Fashion Revue, Ready to Wear, Jr
Johansen, Joslynn B RC
Rawe, Peyton B CH

Knitting

360200111 – Beginning Knitting with Looms, Boards, and Machines
Blackburn, Abby R
Porter, Robyn R
Sexton, Tayvin B

Crocheting

370100123 – Phase 1 Crocheting – non-Wearable, Sr.
Jenck, Rachel B
370100223 – Phase 2 Crocheting – non-Wearable, Sr.
Kralik, Madeline B RC
Stelzig, Audra B RBOS
370100512 – Phase 5 Crocheting – Wearable, Int.
Stelzig, Audra B CH
370300102 – Crocheting – Hands for Larger Service, Int.
Stelzig, Audra B

Food and Nutrition

511110001 – Recipe of the Year, Level 1.
Clawson-Sukanen, Megan R
511110002 – Recipe of the Year, Level 1
Clawson-Sukanen, Logan B
511110011 – Cookies, Level 1
Goss, Dannika B RC
Jenck, Emma B
Manderson, Katherine B
Porter, Robyn B CH
Rawe, Peyton B
Stelzig, Derek B
511110012 – Cookies, Level 1
Stelzig, Audra B
511110021 – Cereal Marshmallow Bars, Level 1
Clawson-Sukanen, Megan B
511110022 – Cereal Marshmallow Bars, Level 1
Clawson-Sukanen, Logan B
511110031 – Muffin, Level 1
Jenck, Emma B
Stelzig, Derek R
511110032 – Muffin, Level 1
511110032 – Muffin, Level 1
Stelzig, Audra R
511120001 – Recipe of the Year, Level 2
Porter, Ryan B
Sexton, Tayvin B
511120002 – Recipe of the Year, Level 2
Bennett, Alexis B
Clawson-Sukanen, Natalie R
511120011 – Cookies, Level 2
Jenck, Emma B
511120012 – Cookies, Level 2
Bennett, Alexis B
Jenck, Katelyn R
Matsell, Angelina B
511120013 – Cookies, Level 2
Jenck, Rachel B
511120031 – Non-yeast Coffee Cakes, Level 2
Gonzalez, Clare B CH
511120041 – Scone, Level 2
Gonzalez, Clare B RC
511120042 – Scone, Level 2
Jenck, Katelyn R
511120043 – scone, Level 2
Jenck, Rachel B
511130012 – Shortened Cakes, Level 3
Johnston, Worth B
511130032 – Yeast Bread, All White Flour, Level 3
Atchison, Clare B RC
511130072 – Yeast Bread, Added Non-perishable Ingredients, Level 3
Johnston, Worth B
Wehrley, Natasha B
511130082 – Family Food Traditions, Level 3
Wehrley, Natasha B
511140083 – Yeast Bread, Special Shaping, Level 4
Neary, Willard B RBOS

Table Setting Contest

511604011 – Table Setting, Junior
Coulson, Mya R
Coulson, Shayne B RC
Johansen, Joslynn B CH
Weathers, Lindsey R

Food Contests

511602011 – Mini-Meal Contest – Jr
Gonzalez, Clare B CH
511602012 – Mini-Meal, Int
Bennett, Alexis B

Food Preservation

512111011 – Canned Fruit or Berries, Jr
Brown, Monica B
Coulson, Mya B
Coulson, Shayne B
Weathers, Lindsey B
512111012 – Canned Fruit or Berries, Int
Brown, Joel B
512111041 – Canned Tomato Based Salsa, Jr
Gonzalez, Clare B
Jenck, Emma B
Johansen, Joslynn B
Manderson, Katherine B
Porter, Robyn B
Rawe, Peyton B
512111042 – Canned Tomato Based Salsa, Int
Jenck, Katelyn B
Matsell, Angelina B
Porter, Ryan B
512111043 – Canned Tomato Based Salsa, Sr
Jenck, Rachel B
512111071 – Relish, Non-cucumber, Jr
Coulson, Mya B
Coulson, Shayne B RC
512111101 – Cooked Jam, Jr
Bentley, Makenna B
Carver, Kiara B
Coulson, Mya B
Franke, Rose B
Gonzalez, Clare B
Goss, Dannika B
Jenck, Emma B
Johansen, Joslynn B
Josi, Bryson B
Manderson, Katherine B
Porter, Robyn B
Rawe, Peyton B
512111102 – Cooked Jam, Int
Bennett, Alexis R
Matsell, Angelina B
Porter, Ryan B CH
512111103 – Cooked Jam, Sr
Jenck, Rachel B CH
512111111 – Cooked Jelly, Jr
Coulson, Mya B BOS
512111121 – Quick Cucumber Pickles, Jr
Coulson, Shayne B
512111131 – Quick Pickles Other Than Cucumber, Jr
Barlow, Caroline B
Barlow, Caroline D
Bentley, Makenna B
Blackburn, Abby B
Carver, Kiara B
Gonzalez, Clare B
Jenck, Emma B
Johansen, Joslynn B
Josi, Bryson B
Killian Berry, Austin B
Manderson, Katherine B
Porter, Robyn B
Rawe, Peyton B P
512111132 – Quick Pickles Other Than Cucumber, Int
Atchison, Clare B
Jenck, Katelyn B
Matsell, Angelina B
Porter, Ryan B
512111133 – Quick Pickles Other Than Cucumber, Sr
Jenck, Rachel B RC
512111161 – Dried Vegetable, Jr
Franke, Rose B
512111212 – Cooked Jelly with Commercial Pectin, Int
Bennett, Alexis R
512111222 – Cooked Jelly without Commercial Pectin, Int
Bennett, Alexis B
Clawson-Sukanen, Natalie B
512111272 – Canned Fish, Int
Porter, Ryan B RC

4-H Natural Sciences & Outdoor Recreation

Shooting Sports

434700011 – Air Rifle, Jr
Barlow, Caroline R
Brown, Isaac B CH
4347000122 – Air Rifle, Int
Bennett, Alexis R
Taylor-Hall, Mackenzie R
461703001 – Compound Bow Traditional, Jr
Dixson, Madison B
461703002 – Compound Bow Traditional, Int
Crabtree, Levi B
Dixson, Allison B CH

4-H Horticulture

Vegetables & Herbs

712100011 – Vegetable Plate of One Type, Jr
Coulson, Mya B
Porter, Robyn B
Porter, Robyn B
Porter, Robyn B
Porter, Robyn B
Sexton, Tayvin B
Sumerlin, Aiden B RC
Sumerlin, Aiden B RC
Sumerlin, Aiden B RC
Sumerlin, Aiden R RC
712100012 – Vegetable Plate of One Type, Int
Franke, Sam B CH
Porter, Ryan B
Porter, Ryan B
Porter, Ryan B
Porter, Ryan B
712117001 – Herbs, Fresh Cut, Jr
Porter, Robyn B
Ziegler, Nicole B
Ziegler, Nicole B
Ziegler, Nicole B
712117002 – Herbs, Fresh Cut, Int
Bennett, Alexis B RC
Bennett, Alexis B
Ziegler, Becca B
712118002 – Herbs, Dried, Int
Atchison, Clare B CH
Porter, Ryan B

Flowers & Ornamentals

713100011 – Cut Flowers, Jr
Stelzig, Derek B RC
Stelzig, Derek B
Ziegler, Nicole R
Ziegler, Nicole B
Ziegler, Nicole R
713100012 – Cut Flowers, Int
Atchison, Clare B
Bennett, Alexis R
Bennett, Alexis B
Bennett, Alexis B CH
Stelzig, Audra B
Stelzig, Audra B
Ziegler, Becca B
Ziegler, Bethany R
Ziegler, Bethany R
713130041 – Dried Materials, Jr
Averill, Matthew R
713420011 – Arrangements, Jr
Coulson, Mya R
Johansen, Joslynn B
Whitlatch, Grady B RBOS
713420013 – Arrangements, Sr
Reeder, Jared B

Flower Arranging Contest

713600011 – Flower Arranging, Jr
Coulson, Mya B
Gonzalez, Clare B RC
Johansen, Joslynn B CH
Sexton, Tayvin B
Weathers, Lindsey B
713600012 – Flower Arranging, Int
Bennett, Alexis B

Container Gardening

716113141 – Patio Planter (more than 1 plant), Jr
Sexton, Tayvin R
716115011 – Terrarium (closed container), Jr
Sexton, Tayvin B
716115021 – Dish Garden, Jr
Sexton, Tayvin R
716115022 – Dish Garden, Int
Atchison, Clare B BOS
Stelzig, Audra B RC
716116002 – Potted Herbs, Int
Bennett, Alexis R
716117061 – Container Gardening, Other, Jr
Bohnke, Ernie W

4-H Science, Engineering & Technology

4-H Chess
801600001 – Chess Tournament Junior
Fletcher, Nolan B
Johansen, Joslynn B CH
Whitlock, Connor B RC

4-H Computer
861100403 – Computer 3D Printer Application, Sr
Boggs, Darion B CH

Lego/Robotics
863100001 – Lego Construction Display, Any, Jr (county only)
Bohnke, Ernie B
Bohnke, Ernie B
Bohnke, Ernie B
Coulson, Shayne B
Sumerlin, Aiden B
863100031 – Lego Construction Display, Kit, Jr (county only)
Sumerlin, Aiden B

Woodworking
871100001 – Woodworking, Jr
Edwards, Kayden B
Josi, Bryson B
Spence, Jaden B
Spence, Jonnie B
Stelzig, Derek B CH

4-H Small Animals

4-H Poultry

731101020 – Cockerel, APA Standard Bred Lrg Fowl
Bennett, Alexis B
731101030 – Hen, APA Standard Bred Lrg Fowl
Bennett, Alexis B
Brown, Monica B CH
731101040 – Cock, APA Standard Bred Lrg Fowl
Neary, Willard B RC
731101130 – Hen, Non APA Standard Bred Lrg Fowl
Brown, Joel B
Wehage, Cassie B CH
Wehage, Clayton B RC
731101210 – Pullet, Cross-bred Lrg Fowl
Neary, Willard B
731101220 – Cockerel, Cross-bred Lrg Fowl
Neary, Willard B RC
731101230 – Hen, Cross-bred Lrg Fowl
Neary, Willard B
731101240 – Cock, Cross-bred Lrg Fowl
Neary, Willard B BOS
731102030 – Hen, APA and ABA Standard Bred-Bantam
Bennett, Alexis B
Bennett, Alexis B CH
Palter, Hannah B RC
731102040 – Cock, APA and ABA Standard Bred-Bantam
Bennett, Alexis R
731102110 – Pullet, Non-Standard Bred-Bantam
Palter, Hannah B
Webster, Ezry B
Webster, Lilly B
731102120 – Cockerel, Non-Standard Bred-Bantam
Webster, Ezry B
Webster, Lilly B
731102130 – Hen, Non-Standard Bred-Bantam
Palter, Hannah B RC
Tomlinson, Zoe B
Tomlinson, Zoe B RBOS
Tomlinson, Zoe B
731102210 – Pullet, Cross-Bred Bantam
Bennett, Alexis B CH
731103010 – Young Female, APA Standard Bred Duck
Bennett, Alexis B
731103020 – Young Male, APA Standard Bred Duck
Bennett, Alexis B RC
Bennett, Alexis B
Neary, Willard B
731103030 – Old Female, APA Standard Bred Duck
Neary, Willard B CH
731103040 – Old Male, APA Standard Bred Duck
Neary, Willard B
731103110 – Young Female, Commercial Non-Standard Duck
Neary, Willard B
731103130 – Old Female, Commercial Non-Standard Duck
Neary, Willard B RC
731103140 – Old Male, Commercial Non-Standard Duck
Neary, Willard B CH
731104010 – Young Female, APA Standard Bred goose
Neary, Willard B RC
731104020 – Young Male, APA Standard Bred goose
Neary, Willard B CH
731105010 – Young Female, APA Standard Bred Turkey
Bennett, Alexis B CH
Bennett, Alexis B
Wehage, Clayton B RC
731105020 – Young Male, APA Standard Bred Turkey
Bennett, Alexis B
731105120 – Young Male, Commercial Non-Standard Breed Turkey
Tomlinson, Zoe B CH
731300010 – Poultry, Broiler/Fryer, pen of 3 (<8 wks) 4-6 lbs live wt.
Palter, Hannah B
Wehage, Cassie B
731300020 – Poultry, Roaster, pen of 3 (9-16 wks) over 6 lbs live wt.
Neary, Willard B GC
731300050 – Single Market Turkey – Tom or Hen
Bennett, Alexis B RGC
Tomlinson, Zoe B
Wehage, Clayton B
731500001 – Poultry Showmanship, Junior
Brown, Monica B CH
731500002 – Poultry Showmanship Int
Bennett, Alexis B
Brown, Joel B
Tomlinson, Zoe B RC
Webster, Ezry B
Wehage, Cassie B CH
731500003 – Poultry Showmanship Sr
Neary, Willard B CH
Palter, Hannah B
Webster, Lilly B
Wehage, Clayton B RC
Eggs
731401020 – Chicken, Brown Eggs
Bennett, Alexis B
Brown, Joel B
Franke, Sam B
Sumerlin, Aiden R
731401030 – Chicken, Other Eggs
Bennett, Alexis B
731402030 – Duck, Other Eggs
Neary, Willard B CH
731404030 – Other Species, Other Eggs
Porter, Robyn B
Sexton, Tayvin B
Poultry Judging
731900001 – Judging Contest, Poultry, Junior
Brown, Monica B CH
Clawson-Sukanen, Megan B
Coulson, Mya R
Gregory, Rachel R
731900002 – Judging Contest, Poultry, Intermediate
Bennett, Alexis B CH
Brown, Joel B RC
Bruce, Roary B
Clawson-Sukanen, Logan B
Clawson-Sukanen, Natalie B
Olson-Stein, Zachary B
Taylor-Hall, Mackenzie R
Tomlinson, Zoe B
731900003 – Judging contest, Poultry, Senior
Palter, Hannah B CH

4-H Rabbit
761105020 – Californian Jr Doe
Coulson, Shane B
Crivella, Aryel B
Queen, Brodie B
761105030 – Californian Int Doe
Queen, Brodie B
761105040 – Californian Sr Doe
Clawson-Sukanen, Natalie R
Queen, Brodie R
761105060 – Californian Jr Buck
Clawson-Sukanen, Logan R
Crivella, Aryel R
Queen, Brodie B
761105070 – Californian Int Buck
Queen, Brodie B RBOS
761105080 – Californian Sr Buck
Queen, Brodie R
761108040 – Chinchilla (American) Sr Doe
Crivella, Aryel R
761108060 – Chinchilla (American) Jr Buck
Coulson, Mya R
761111040 – Crème DArgent Sr Doe
Clawson-Sukanen, Natalie R
761111080 – Crème DArgent Sr Buck
Clawson-Sukanen, Natalie B
761112040 – Flemish Giant Sr Doe
Clawson-Sukanen, Natalie R
Olson-Stein, Zachary R
761114040 – Lop (English) Sr Doe
Bennett, Alexis R
761116020 – New Zealand Jr Doe
Crivella, Aryel R
Taylor-Hall, Mackenzie B
761118040 – Satin Sr Doe
Palter, Hannah B RC
761118080 – Satin Sr Buck
Palter, Hannah B BOS
761120030 – Heavy Weight Crossbred Int Doe
Crivella, Aryel B
761120040 – Heavy Weight Crossbred Sr Doe
Clawson-Sukanen, Natalie R
Coulson, Shayne R
Crivella, Aryel R
Gregory, Rachel B CH
761120080 – Heavy Weight Crossbred Sr Buck
Olson-Stein, Zachary B RC
761127110 – Chincilla (Standard) Sr Doe
Palter, Hannah B RC
761127120 – Chincilla (Standard) Jr Buck
Palter, Hannah B CH
761128110 – Dutch Sr Doe
Atchison, Clare B CH
761129110 – Dwarf Hotot Sr Doe
Clawson-Sukanen, Natalie B RC
Coulson, Mya R
Crivella, Aryel R
761129130 – Dwarf Hotot Sr Buck
Clawson-Sukanen, Natalie B CH
Coulson, Mya R
Coulson, Shayne R
Olson-Stein, Zachary R
761130110 – English Spot Sr Doe
Clawson-Sukanen, Natalie R
761130130 – English Spot Sr Buck
Clawson-Sukanen, Natalie R
761135120 – Jersey Wooley Jr Buck
Cunningham, Amani B
761137100 – Lop (Holland) Jr Doe
Notbohm, Rayanne B
761137110 – Lop (Holland) Sr Doe
Notbohm, Rayanne B
Olson-Stein, Zachary B CH
761137130 – Lop (Holland) Sr Buck
Bennett, Alexis R
Clawson-Sukanen, Natalie B RC
Olds, Krystal B
761138110 – Lop (Mini) Sr Doe
Clawson-Sukanen, Natalie B CH
Taylor-Hall, Mackenzie B RC
761138130 – Lop (Mini) Sr Buck
Bennett, Alexis B
Clawson-Sukanen, Natalie R
761139110 – Mini Rex Sr Doe
Clawson-Sukanen, Natalie B
Crivella, Aryel R
761139110 – Mini Rex Sr Doe
Males, Drazen R
761139120 – Mini Rex Jr Buck
Bennett, Alexis R
761139130 – Mini Rex Sr Buck
Clawson-Sukanen, Logan B CH
Clawson-Sukanen, Megan B RC
Palter, Hannah B
761140110 – Mini Satin, Sr Doe
Clawson-Sukanen, Natalie B RC
761141110 – Netherland Dwarf Sr Doe
Clawson-Sukanen, Megan R
761141120 – Netherland Dwarf Jr Buck
Cunningham, Amani B RC
761141130 – Netherland Dwarf Sr Buck
Clawson-Sukanen, Natalie B CH
Gregory, Rachel R
761143110 – Rex Sr Doe
Montgomery, Macey R
761149100 – Other Ltwt Breeds & Ltwt Crossbred, Jr Doe
Coulson, Mya B
Coulson, Shayne B CH
761149110 – Other Ltwt Breeds & Ltwt Crossbred, Sr Doe
Clawson-Sukanen, Natalie B
761149120 – Other Ltwt Breeds & Ltwt Crossbred, Jr Buck
Crivella, Aryel B RC
761149130 – Other Ltwt Breeds & Ltwt Crossbred, Sr Buck
Queen, Brodie B
761200000 – Doe with production records
Clawson-Sukanen, Natalie B
Palter, Hannah B
761300020 – Rabbit Pen of Three Fryers
Clawson-Sukanen, Logan B
Clawson-Sukanen, Megan R
Clawson-Sukanen, Natalie B CH
Coulson, Mya R
Coulson, Shayne B
Crivella, Aryel B
Palter, Hannah B
761500001 – Rabbit Showmanship, Junior
Clawson-Sukanen, Megan B
Coulson, Mya R
Coulson, Shayne R
Cunningham, Amani B CH
Gregory, Rachel B
Males, Drazen B RC
Montgomery, Macey B
761500002 – Rabbit Showmanship Int
Atchison, Clare B RC
Bennett, Alexis R
Clawson-Sukanen, Logan B
Clawson-Sukanen, Natalie B CH
Notbohm, Rayanne R
Olds, Krystal R
Olson-Stein, Zachary B
Taylor-Hall, Mackenzie R
761500003 – Rabbit Showmanship Sr
Crivella, Aryel B RC
Palter, Hannah B CH
Queen, Brodie B

4-H Cavy
762101030 – Abyssian, Intermediate Sow
Crivella, Aryel R
762101050 – Abyssian, Senior Sow
Clawson-Sukanen, Natalie B RC
762101060 – Abyssian, Senior Boar
Palter, Hannah B CH
762103010 – American, Junior Sow
Clawson-Sukanen, Natalie B
762103020 – American,Junior Boar
Clawson-Sukanen, Logan R
Clawson-Sukanen, Megan R
Clawson-Sukanen, Natalie B
762103050 – American,Senior Sow
Clawson-Sukanen, Megan B
Clawson-Sukanen, Natalie B
Coulson, Mya B BOS
Coulson, Shayne B
Crivella, Aryel B
762103060 – American,Senior Boar
Clawson-Sukanen, Logan B
Clawson-Sukanen, Megan B RC
Clawson-Sukanen, Natalie B
Olson-Stein, Zachary B
762111030 – Teddy Satin, Intermediate Sow
Bennett, Alexis B
Montgomery, Macey B RBOS
762113020 – White Crested,Junior Boar
Olson-Stein, Zachary B RC
762114060 – Crossbred,Senior Boar
Tomlinson, Zoe B
762500001 – Cavy Showmanship Jr
Clawson-Sukanen, Megan B
Coulson, Mya B CH
Coulson, Shayne B RC
Montgomery, Macey B
762500002 – Cavy Showmanship Int
Bennett, Alexis B
Clawson-Sukanen, Logan B RC
Clawson-Sukanen, Natalie B CH
Olson-Stein, Zachary B
Tomlinson, Zoe B
762500003 – Cavy Showmanship Sr
Crivella, Aryel B RC
Palter, Hannah B CH

4-H Livestock

4-H Beef Cattle

721104010 – Hereford, Junior Calf (Bull or Steer)
Reeder, Jared B
721104020 – Hereford, Junior Calf (Heifer)
Reeder, Nathan B RBOS
721109070 – Crossbred, Junior Cow
Webster, Ezry B BOS
721300000 – Market Steer
Armstrong, Rylee B
Esplin, Dixi B GC
Reeder, Nathan B
Webster, Lilly B RGC
721500001 – Beef Showmanship, Jr
Armstrong, Rylee B CH
721500002 – Beef Showmanship, Int
Porter, Ryan R
Webster, Ezry B CH
721500003 – Beef Showmanship, Sr
Esplin, Dixi B CH
Reeder, Jared B
Reeder, Nathan B
Webster, Lilly B RC

4-H Dairy Cattle

741102040 – Brown Swiss, Jr Yearling Heifer
Porter, Ryan B RJC
741102050 – Brown Swiss, Sr Yearling Heifer
Blaser, Clara B JC
741102060 – Brown Swiss, Jr Two Year Old Cow & Sr Yearling
Woodward, Alexandria B SC
741104020 – Holstein, Intermediate Heifer Calf
Armstrong, Rylee B
741104030 – Holstein, Sr Heifer Calf
Jenck, Emma B
741104040 – Holstein, Jr Yearling Heifer
Armstrong, Rylee B RJC
Johnson, Elinor B
741104050 – Holstein Sr Yearling Heifer
Jenck, Katelyn B
Laviolette, Natalie B
Sherer, Katie B JC
741104080 – Holstein, Three and Four Yr Old Cow
Woodward, Alexandria B
741105010 – Jersey, Jr Heifer Calf
Weathers, David B
Weathers, Lindsey B
741105020 – Jersey, Intermediate Heifer Calf
Fletcher, Nolan B
Josi, Bryson B
Mckillip, Ryan B
Seals, Tyler B
741105030 – Jersey, Sr Heifer Calf
Kent, Jackson B
Nelson, Alexandria B
Nelson, Shelbi B
Porter, Robyn B
Woods, Blake B RJC
741105040 – Jersey, Jr Yearling Heifer
Blaser, Clara B
741105040 – Jersey, Jr Yearling Heifer
Bush, Elly B
Esplin, Dixi B
Johnson, Leneamarie B
Myers, Taylor B
Redmond, Kiley B
Seals, Coltan B JC
Woods, Justin B
741105050 – Jersey Sr Yearling Heifer
Elligsen, Jackie B
Schaap, Georgia B
Seals, Coltan B
Woods, Justin B
Woodward, Brianna B
741105060 – Jersey Jr Two Year Old Cow & Sr Yearling
Smith, Avery B
741105080 – Jersey, Three and Four Yr Old Cow
Seals, Coltan B BOS
Seals, Tyler B
Woods, Blake B RSC
741105210 – Jersey, Producing Cow with 4-H production records
Woods, Blake B
741105230 – Jersey, 4-H Member’s Dairy Herd
Seals, Coltan B
Woods, Justin B
741107010 – Crossbred , Jr Heifer Calf
Jenck, Rachel B JC
741108230 – Other Pure Breeds, 4-H Member’s Dairy Herd
Blaser, Clara B
741300000 – Dairy Replacement Heifer
Blaser, Clara B
Porter, Robyn B
Porter, Ryan B
Seals, Joshua B
Seals, Tyler B
Sherer, Katie B BOS
Silveira, Christopher B
Silveira, Matthew B
Woods, Justin B
741500001 – Dairy Cattle Showmanship, Jr
Armstrong, Rylee B RC
Bush, Elly B CH
Fletcher, Nolan B P
Jenck, Emma B P
Johnson, Elinor B
Josi, Bryson B P
Kent, Jackson B
Mckillip, Ryan B
Porter, Robyn B P
Redmond, Kiley B
Weathers, David B P
Weathers, Lindsey B P
741500002 – Dairy Cattle Showmanship, Int
Blaser, Clara B RC
Jenck, Katelyn B
Johnson, Leneamarie B
Myers, Taylor B
Nelson, Alexandria B
Nelson, Shelbi B
Porter, Ryan B P
Seals, Coltan B P
Seals, Tyler B CH
Woods, Justin B P
741500003 – Dairy Cattle Showmanship, Sr
Elligsen, Jackie B
Esplin, Dixi B P
Jenck, Rachel B P
Laviolette, Natalie B
Seals, Joshua B CH
Sherer, Katie B RC
Silveira, Christopher B
Silveira, Matthew B P
Smith, Avery B
Woods, Blake B
Woodward, Alexandria B P
Woodward, Brianna B

Dairy Cattle Judging
741900001 – Judging, Dairy Cattle -Junior
Armstrong, Rylee B
Fletcher, Nolan B RC
Johnson, Elinor B
Josi, Bryson B
Kent, Jackson B
Lancaster, Logan B CH
Mckillip, Ryan B
Porter, Robyn B
Weathers, David B
Weathers, Lindsey B
741900002 – Judging, Dairy Cattle -Intermediate
Bennett, Alexis R
Blaser, Clara B RC
Jenck, Katelyn B
Johnson, Leneamarie B
Myers, Taylor B
Nelson, Alexandria B
Nelson, Shelbi B
Porter, Ryan B
Seals, Coltan B
Seals, Tyler B RC
Woods, Justin B
741900003 – Judging, Dairy Cattle -Senior
Dunlap, Dylan B
Elligsen, Jackie R
Lourenzo, Laci B
Seals, Joshua B CH
Smith, Avery B
Woods, Blake B
Woodward, Brianna B

4-H Sheep
771106010 – Hampshire, Spring Ewe Lamb
Grimes, Madyson B
771106040 – Hampshire, Producing Ewe
Durrer, Allyson B
Durrer, Allyson B RC
Grimes, Madyson B CH
771106220 – Hampshire, Ewe and own produce
Grimes, Madyson B
771116010 – Crossbred Meat, Spring Ewe Lamb
Crabtree, Levi B
Crabtree, Lexie B BOS
Neary, Willard R
Queen, Brodie B
Queen, Morgan B
Springs, Benjamin B
Webster, Ezry B
Webster, Lilly B
771116030 – Crossbred Meat, Yearling Ewe
Queen, Brodie B
Queen, Morgan B
Springs, Benjamin B RBOS
771116040 – Crossbred Meat, Producing Ewe
Crabtree, Levi B
Crabtree, Lexie B
Grimes, Madyson B
Queen, Brodie B
Queen, Morgan R
Springs, Benjamin B
Werner, Chad R
Werner, Lynsey R
771116050 – Crossbred Meat, Aged Ewe (county only)
Queen, Brodie B
Queen, Morgan B
771116210 – Crossbred meat, Producing Ewe with 4-H Production
Crabtree, Levi B
Crabtree, Lexie B
771116220 – Crossbred meat, Ewe and own produce
Crabtree, Levi B
Crabtree, Lexie B
Queen, Brodie B
Queen, Morgan B
Springs, Benjamin B
771116230 – Crossbred meat, 4-H Member’s Flock
Grimes, Madyson B
Queen, Brodie B
Queen, Morgan B
Springs, Benjamin B
771300000 – Market Lamb
Bruce, Roary B
Delatorre, Allison B P
Delatorre, Bryan B P
Dixson, Allison B
Graves, Lexie B
Grimes, Madyson B
Hopkes, Jak R
Metcalfe, Quintin B
Mizee, Ryan B
Neary, Willard R
Queen, Brodie B
Queen, Morgan B
Reeder, Nathan B GC
Vadenburg, Anita R
Webster, Ezry B
Webster, Lilly B
Werner, Chad B P
Werner, Leeann B
Werner, Lynsey B P
771300030 – NON-AUCTION Market Lamb
Bruce, Roary B
Mizee, Ryan B
Queen, Brodie B
Queen, Morgan B
Samson, Kaden R
771300040 – Bred & Owned Market Lamb
Crabtree, Lexie B CH
771500001 – Sheep Showmanship, Jr
Delatorre, Allison B
Delatorre, Bryan B
Graves, Lexie B
Hopkes, Jak B RC
Mizee, Ryan B CH
Werner, Leeann B
771500002 – Sheep Showmanship, Int
Bruce, Roary B
Crabtree, Lexie B CH
Dixson, Allison B
Grimes, Madyson B
Metcalfe, Quintin B
Samson, Kaden B
Webster, Ezry B RC
Werner, Chad B
Werner, Lynsey B
771500003 – Sheep Showmanship, Sr
Crabtree, Levi B CH
Durrer, Allyson B
Neary, Willard B
Queen, Brodie B
Queen, Morgan B
Springs, Benjamin B RC
Vadenburg, Anita B
Webster, Lilly B

4-H Swine

781101040 – Berkshire,February Gilt
Crabtree, Levi B CH
781103060 – Hampshire, Fall Gilt
Wehage, Clayton B RBOS
781103070 – Hampshire Sow (county only)
Crabtree, Levi B RC
781105050 – Yorkshire, January Gilt
Crabtree, Levi B RC
781105070 – Yorkshire Sow (county only)
Wehage, Cassie B CH
781106040 – Crossbred, February Gilt
Crabtree, Levi B
Crabtree, Lexie B
Durrer, Allyson B RC
Hurliman, Kyla B
Nielsen, Makinley B
Whitehead, Kristen B
781106050 – Crossbred, January Gilt
Crabtree, Levi B BOS
781200010 – Best two Females
Crabtree, Levi B CH
781200020 – Production Record Class
Crabtree, Levi B
Crabtree, Lexie B
781300000 – Market Hog
Averill, Audrey B P
Averill, Whitney B
Bell, Austin B
Bentley, Allie B P
Buchler, Trent B
Buford, Justin B P
Collins, Tanner B
Collins, Zachary B
Dixson, Allison B P
Dixson, Madison B
Dunlap, Dylan B
Ellerbroek, Hailey B
Elligsen, Gregory B
Fletcher, Chance B P
Goss, Dannika B
Griffin, Stormy B
Guarcello, Allie B P
Guarcello, Mackenzie B
Hagerty, Keegan B
Hurliman, Kyla R
Lancaster, Logan B
Malcolm, Maicee B P
Mckibbin, Logan R
Mckibbin, Parker B P
Moncrief, Kennedy B
Moncrief, Tyler B GC
Nielsen, Makinley B P
Obrist, Hallie B
Obrist, Hannah B
Olson, Olivia B
Porter, Max B P
Prince, Blake B P
Putman, Kara B RGC
Strader, Savannah R
Weber, Chloe R
Weber, Lilly B P
Wehage, Cassie B
Wehage, Clayton B P
Wehinger, Spencer B
Whitehead, Kristen B
781300020 – Feeder Hog
Dixson, Madison B
Dunlap, Dylan B
Grimes, Madyson B
781300030 – NON-AUCTION Market Swine
Buford, Justin B
Dunlap, Dylan B
Ellerbroek, Hailey B
Grimes, Madyson B
Malcolm, Maicee B
Porter, Max B
Wehage, Cassie B
Wehinger, Spencer B
781300040 – Bred & Owned Market Swine (county only)
Crabtree, Levi D
Wehage, Cassie B CH
Wehage, Clayton D
781500001 – Swine Showmanship, Jr
Collins, Zachary B
Dixson, Madison B RC
Ellerbroek, Hailey B
Goss, Dannika B
Hurliman, Kyla B
Lancaster, Logan B P
Mckibbin, Parker B P
Moncrief, Kennedy B
Moncrief, Tyler B
Nielsen, Makinley B CH
Obrist, Hannah B P
Prince, Blake B P
781500002 – Swine Showmanship, Int
Averill, Whitney R
Bentley, Allie B CH
Buchler, Trent R
Buford, Justin B P
Crabtree, Lexie B P
Dixson, Allison B P
Griffin, Stormy B P
Grimes, Madyson B
Guarcello, Allie R
Hagerty, Keegan R
Malcolm, Maicee R
Mckibbin, Logan B
Olson, Olivia B
Porter, Max B
Weber, Lilly B
Wehage, Cassie B RC
Wehinger, Spencer B
Whitehead, Kristen R
781500003 – Swine Showmanship, Sr
Averill, Audrey R
Bell, Austin B
Collins, Tanner R
Crabtree, Levi B CH
Dunlap, Dylan B P
Elligsen, Gregory B P
Guarcello, Mackenzie B
Obrist, Hallie B
Putman, Kara B
Wehage, Clayton B RC

4-H Dairy Goat

791101040 – Alpine, Dry Yearling Doe
Clawson-Sukanen, Natalie B RC
791103010 – Nigerian Dwarf, Junior Doe Kid
Bennett, Alexis B
791103050 – Nigerian Dwarf, Milking Yearling Doe
Blaser, Brynnen B BOS
791103060 – Nigerian Dwarf, Mature 2 year old Doe
Bennett, Alexis B RBOS
791103220 – Nigerian Dwarf, Dam and Daughter
Bennett, Alexis B
791105040 – Oberhasli, Dry Yearling Doe
Johnston, Worth B CH
791500001 – Dairy Goat Showmanship, Junior
Blaser, Brynnen B CH
791500002 – 4-H Dairy Goat Showmanship, Int
Bennett, Alexis B
Clawson-Sukanen, Natalie B CH
Johnston, Worth B RC

4-H Pygmy Goats

793100010 – Junior Doe Kid, Mar 2 – June 1
Reeves, Madison B RC
793100030 – Junior doe Kid, Sept 2 – Dec 1
Reeves, Madison B BOS
793100040 – Junior Doe (not in milk) Sept 2 – Sept 1
Reeves, Madison B
793100060 – Senior 2 Year Old Doe
Reeves, Madison B RBOS
793100210 – Dam and Produce
Reeves, Madison B
793700230 – Sr Yearling Wether
Bennett, Alexis B RC
793700240 – Sr 2 & 3 Year Old Wether
Reeves, Madison B CH
793500002 – Pygmy Goat Showmanship, Int
Bennett, Alexis B CH
793500003 – Pygmy Goat Showmanship, Sr
Reeves, Madison B CH

4-H Meat Goats

795100050 – Meat Goat, Yearling Doe, Born Jan 1 – April 30
Esplin, Dixi B BOS
795100060 – Meat Goat, Mature Doe, 2 year old
Esplin, Dixi B RBOS
795100220 – Meat Goat, Dam & Daughter
Esplin, Dixi B CH
795300000 – Market Goat
Averill, Matthew B
Blaser, Brynnen R
Esplin, Dixi B
Fletcher, Caleb R
Hoodenpyl, Dana B RGC
Mckibbin, Dawson B
Reeves, Madison B
Silveira, Christopher B
Werner, Chad R
Werner, Lynsey B
795300030 – Bred & Owned Market Goat (county only)
Esplin, Dixi D
Hoodenpyl, Dana D
795500001 – Meat Goat Showmanship, Junior
Averill, Matthew B RC
Blaser, Brynnen B
Fletcher, Caleb B CH
795500002 – Meat Goat Showmanship, Int
Werner, Chad B RC
Werner, Lynsey B CH
795500003 – Meat Goat Showmanship, Sr
Esplin, Dixi B
Hoodenpyl, Dana B
Mckibbin, Dawson B RC
Reeves, Madison B
Silveira, Christopher B CH

Livestock Judging

700900001 – Judging Contest, Livestock – Jr
Averill, Matthew B
Coulson, Mya R
Dixson, Madison B CH
Montgomery, Macey B
Nielsen, Makinley B RC
700900002 – Judging Contest, Livestock -Int
Crabtree, Lexie B CH
Dixson, Allison B RC
Johnston, Worth B
Johnston, Worth B
Olson-Stein, Zachary R
Webster, Ezry B
Wehage, Cassie B
700900003 – Judging Contest, Livestock – Sr
Crabtree, Levi B CH
Elligsen, Gregory B
Esplin, Dixi B
Queen, Brodie B RC
Queen, Morgan B
Reeves, Madison R
Webster, Lilly R
Woodward, Alexandria R

4-H Horse

4-H Horse

751100121 – English Equitation (Hunt Seat), Jr
Vieten, Sarah R
751100122 – English Equitation (Hunt Seat), Int
Rieger, Chloe B CH
Walker, Dylin B
Wehage, Cassie R
751100131 – Western Equitation, Jr
Blaser, Brynnen B
Drayton, Ellisen R
Hurliman, Lyndie B CH
Nielsen, Makinley B RC
Porter, Robyn R
Prince, Madeline R
Vieten, Sarah R
751100132 – Western Equitation, Int
Garcia, Anaya W
Griffin, Stormy R
Olson, Olivia B
Rieger, Chloe B CH
Walker, Dylin B RC
Wehage, Cassie R
Wilson, Brooke R
751100133 – Western Equitation, Sr
Averill, Audrey B CH
751100612 – Dad Potter Horse, Intermediate
Walker, Dylin D
Walker, Dylin D
751100800 – Walk Trot (county only)
Averill, Matthew B CH
751900100 – Ranch Horse Exhibition Class (county only)
Drayton, Ellisen R
Drayton, Ellisen B
Drayton, Ellisen R
Drayton, Ellisen R
Drayton, Ellisen B
Drayton, Ellisen R
Garcia, Anaya W
Garcia, Anaya W
Garcia, Anaya R
Garcia, Anaya W
Garcia, Anaya R
Vieten, Sarah R
Vieten, Sarah R
Vieten, Sarah R
Vieten, Sarah B
Vieten, Sarah B
Vieten, Sarah B
Walker, Dylin B
Walker, Dylin B
Walker, Dylin R
Walker, Dylin B
Walker, Dylin R
Walker, Dylin B
751200222 – Ground Training (Two-Yr-Olds), Int
Rieger, Chloe B CH
Walker, Dylin B RC
751300311 – Trail Horse, Junior
Averill, Matthew W
Blaser, Brynnen R
Drayton, Ellisen B RC
Hurliman, Lyndie B
Porter, Robyn R
Prince, Madeline B CH
Vieten, Sarah B CH
751300312 – Trail Horse, Int
Garcia, Anaya R
Olson, Olivia R
Rieger, Chloe B CH
Walker, Dylin B RC
Wehage, Cassie R
751300313 – Trail Horse, Sr
Averill, Audrey R
751300322 – In-Hand Trail, Int
Rieger, Chloe B CH
Walker, Dylin B RC
751500001 – Junior Performance Showmanship
Averill, Matthew B RC
Blaser, Brynnen B
Drayton, Ellisen B CH
Hurliman, Lyndie B
Nielsen, Makinley R
Porter, Robyn R
Prince, Madeline R
Vieten, Sarah B
751500002 – Intermediate Performance Showmanship
Garcia, Anaya R
Griffin, Stormy R
Olson, Olivia B RC
Rieger, Chloe B CH
Rieger, Chloe B RC
Walker, Dylin R
Walker, Dylin B CH
Wehage, Cassie R
Wilson, Brooke R
751500003 – Senior Performance Showmanship
Averill, Audrey B CH
751500013 – Senior Gaming Showmanship
Armitage, Emalea R
Bodie, Mickinley B
751800011 – Horse Gaming, Figure 8, Junior
Hurliman, Lyndie B RC
Nielsen, Makinley B CH
751800012 – Gaming, Figure 8, Intermediate
Griffin, Stormy B CH
Wilson, Brooke B RC
751800013 – Gaming, Figure 8, Senior
Armitage, Emalea W
Averill, Audrey B CH
Bodie, Mickinley W
751800021 – Horse Gaming,Barrels, Junior
Hurliman, Lyndie R
Nielsen, Makinley B CH
751800022 – Gaming, Barrels, Intermediate
Griffin, Stormy B CH
Wilson, Brooke W
751800023 – Gaming, Barrels, Senior
Armitage, Emalea W
Averill, Audrey B CH
Bodie, Mickinley B RC
751800031 – Horse Gaming,Key Race, Junior
Hurliman, Lyndie B CH
Nielsen, Makinley D
751800032 – Gaming, Key Race, Intermediate
Griffin, Stormy B CH
Wilson, Brooke D
751800033 – Gaming, Key Race, Senior
Armitage, Emalea W
Averill, Audrey B
Bodie, Mickinley B
751800041 – Horse Gaming, Pole Bending, Junior
Hurliman, Lyndie R
Nielsen, Makinley B CH
751800042 – Gaming, Pole Bending, Intermediate
Griffin, Stormy R
Wilson, Brooke D
751800043 – Gaming, Pole Bending, Senior
Armitage, Emalea W
Averill, Audrey D
Bodie, Mickinley B CH
751800051 – Horse Gaming, Flag Race, Junior
Hurliman, Lyndie R
Nielsen, Makinley W
751800052 – Gaming, NSCA Flag Race, Intermediate
Griffin, Stormy W
Wilson, Brooke B CH
751800053 – Gaming, NSCA Flag Race, Senior
Armitage, Emalea W
Averill, Audrey B CH
Bodie, Mickinley B RC
751800061 – Gaming, Two-Barrel Flag Race, Junior
Hurliman, Lyndie R
Nielsen, Makinley D
751800062 – Gaming, Two-Barrel Flag Race, Intermediate
Griffin, Stormy W
Wilson, Brooke D
751800063 – Gaming, Two-Barrel Flag Race, Senior
Armitage, Emalea W
Averill, Audrey W
Bodie, Mickinley W
751800071 – Horse Gaming, Horsemanship (required county only),
Hurliman, Lyndie D
Nielsen, Makinley D
751800072 – Horse Gaming, Horsemanship (required county only),
Griffin, Stormy D
Wilson, Brooke D
751800073 – Horse Gaming, Horsemanship (required county only),
Armitage, Emalea D
Averill, Audrey D
Bodie, Mickinley D

4-H Dog

4-H Dog
763100111 – Pre-Novice Dog Obedience, Junior
Werner, Leeann R
763100112 – Pre-Novice Dog Obedience, Int
Patching, Autumn B CH
Patching, Dexter B RC
Taylor-Hall, Mackenzie W
Whitlatch, Gilbert R RC
763103001 – Dog Agility, Junior
Werner, Leeann B
763103002 – Dog Agility, Intermediate
Patching, Autumn B
Patching, Dexter B
Whitlatch, Gilbert B
763500001 – Dog Showmanship, Junior
Werner, Leeann B CH
763500002 – Dog Showmanship, Int
Patching, Autumn B BOS
Patching, Dexter B
Taylor-Hall, Mackenzie B
Dog Judging
763900001 – Judging contest, Dog, Jr
Werner, Leeann B CH
763900002 – Judging contest, Dog, Int
Patching, Autumn B
Patching, Dexter B RC
Taylor-Hall, Mackenzie B
Whitlatch, Gilbert B

4-H Cloverbuds (K-3)

4-H Cloverbud Exhibits
211100CLO – Cloverbud Record Books
Coulson, Grayson D
Coulson, Trevyn D
Hall, Sandra D
Johansen, Karsten D
Josi, Addison D
Olson, Sofia D
211600CLO – Cloverbud Presentations Contest
Coulson, Trevyn D
Gonzalez, Bruno D
Gonzalez, Isabella D
Sexton, Odyn D
212000CLO – Cloverbud Creative Writing
Johnson, Audrey D
214100CLO – Cloverbud Educational Display
Johnson, Maya D
Josi, Addison D
231100CLO – Cloverbud Art
Archambault, Lillie D (3 exhibits)
Averill, Kaci D
Burris, Keira D (4 exhibits)
Coulson, Grayson D
Crusan, Aubrey D (5 exhibits)
Dentel, Emery D (3 exhbiits)
Fergusson, Katie D (3 exhibits)
Fletcher, Katelyn D
Fletcher, Kohen D
Hallock, Kylie Ann D (4 exhibits)
Huston, Natalia D (3 exhibits)
Lummus, Jace D (3 exhibits)
Plasker, Christian D
Plasker, Haley D
Porter, Rose D (2 exhibits)
Prince, Elizabeth D
Pucket, Eve D
Rawe, Julia D
Schmid, Dylan D
Sexton, Odyn D
Thorpe, Logan D (3 exhibits)
Thorpe, Trenady D (6 exhibits)
Wehage, Gideon D (3 exhibits)
236100CLO – Cloverbud Cake Decorating
Bennett, Joshua D
Gonzalez, Bruno D
Gonzalez, Isabella D
Johansen, Karsten D
Johnston, Rachel D
Josi, Addison D
Pucket, Eve D
Weathers, Mia D
Woodke, Natalie D
241100CLO – Cloverbud Photography
Fletcher, Katelyn D
Fletcher, Kohen D
271100CLO – Cloverbud Creative Craft
Coulson, Grayson D
Coulson, Trevyn D
Johnson, Audrey D
Johnson, Audrey D
Prince, Elizabeth D
Schmid, Dylan D
Spaulding, Oliver D
Sumerlin, Makenzie D
300500CLO – FCS Skill-aThon Contest
Coulson, Trevyn D
Johansen, Karsten D
Kralik, Lucy D
320100CLO – Cloverbud Clothing/Sewing
Armstrong, Piper D
Kralik, Lucy D (3 exhibits)
Spaulding, Oliver D
Thorpe, Logan D
Wehage, Gideon D
Woods, Carrie D
320600CLO – Cloverbud Fashion Revue or RTW Contest
Kralik, Lucy D
350100CLO – Cloverbud 72 Hour Emergency Pack
Goss, Jakoby D
Lummus, Jace D
Sumerlin, Makenzie D
Woods, Carrie D
511100CLO – Cloverbud Foods & Foods Preservation
Fletcher, Nolan D
Gonzalez, Bruno D
Gonzalez, Isabella D
Johansen, Karsten D
Johnston, Rachel D
Josi, Addison D
Lummus, Jace D (2 exhibits)
Porter, Rose D
Sexton, Odyn D
Sexton, Odyn D
Weathers, Mia D
Woods, Carrie D
511604CLO – Table Setting Contest
Weathers, Mia D
700900CLO – Cloverbud Livestock Judging Contest
Coulson, Grayson D (2 exhibits)
Coulson, Trevyn D
Gregory, Eli D
Hall, Sandra D
Plasker, Haley D (2 exhibits)
Pucket, Eve D
712100CLO – Cloverbud Vegetable/Herbs
Johnson, Maya D
Josi, Addison D
Plasker, Haley D
Porter, Rose D (3 exhibits)
Schmid, Dylan D
Sexton, Odyn D
Sumerlin, Makenzie D (4 exhibits)
Thorpe, Logan D
Woodke, Natalie D
713100CLO – Cloverbud Cut Flowers/Arrangements
Huston, Natalia D
Porter, Rose D
Ruderman, Abby D
Schmid, Dylan D
Woodke, Natalie D
713600CLO – Flower Arranging Contest
Bennett, Matthew D
Gonzalez, Isabella D
Josi, Addison D
Woodke, Natalie D
716100CLO – Cloverbud Container Garden
Burris, Keira D
Josi, Addison D
Ruderman, Abby D
Spaulding, Oliver D (2 exhibits)
731500CLO – Cloverbud Poultry Showmanship
Bennett, Joshua D
Bennett, Matthew D
Crusan, Aubrey D
Plasker, Haley D
Wehage, Gideon D
Woodke, Natalie D
731900CLO – Cloverbud Poultry Judging Contest
Coulson, Grayson D
Coulson, Trevyn D
Hall, Sandra D
761500CLO – Cloverbud Rabbit Showmanship
Bennett, Joshua D
Clawson-Sukanen, Ethan D
Coulson, Grayson D
Coulson, Trevyn D
Cunningham, Aryana D
Gregory, Eli D
Hale, Leo D
Hall, Sandra D
Heaton, Azikeal D
Johnson, Audrey D
Males, Kyrin D
Nielsen, Madison D
Notbohm, Rokiah D
Pucket, Eve D
Woodke, Natalie D
762500CLO – Cloverbud Cavy Showmanship
Bennett, Joshua D
Coulson, Grayson D
Males, Kyrin D
Woodke, Natalie D
840100CLO – Cloverbud Science, Engineering & Technology
Crusan, Aubrey D ( 2 exhibits)
Thorpe, Logan D
860600CLO – Cloverbud Chess Tournament
Johansen, Karsten D
863100CLO – Cloverbud Robotics/Legos
Fletcher, Kohen D
Goss, Jakoby D
Spaulding, Oliver D (2 exhibits)
871100CLO – Cloverbud Woodworking
Wehage, Gideon D


Source: Tillamook County Pioneer

Read More